Něco navíc - prevence

Je lepší nemocem předcházet, než je dlouhodobě vyhánět - aneb jsme to, co jíme a pijeme...”

Toužíte mít postavu svých snů, chcete shodit pár kil a stále se Vám to nedaří?

Je možné, že trpíte nekonečnou únavou, bolestmi hlavy, nadýmáním a jinými zažívacími problémy, které mohou být způsobeny nevhodnou kombinací různých potravin, nepravidelnou stravou, nebo třeba i nedostatečným pitným režimem. Většinou si neuvědomujeme, že i stres může ovlivnit naše zažívání.

I s tím Vám ráda poradím.

Většina z nás ví, jak se správně stravovat, víme, že pro náš organismus je nejvhodnější zdravá, vyvážená a především jednoduchá strava. Víme, že bychom měli dbát na dostatek pohybu a snažit se vyhnout stresu. Skutečnost ale bývá mnohdy jiná.

Lidské tělo je důmyslný stroj, který nás všemi možnými prostředky chrání před „prohřešky“ dnešní uspěchané doby jako je přejídání se, stres, nedostatek pohybu a nekvalitní spánek.

Věděli jste, že náš organismus má velmi silný a několikastupňový očistný systém?

Prvním stupněm je tlusté střevo, kde se zneškodňují a vylučují toxiny a nepotřebné potravinové látky.

Druhý očistný stupeň představují játra. Zde se zneškodňuje všechno, co krev ze střeva přinesla. Játra to mohou žlučovody „vyhazovat“ do střev a jimi dále obvyklou cestou. Nečistoty se mohou ve žlučovodu také zapouzdřit a zůstat zde celý život.

K třetímu očistnému stupni patří ledviny, jimž pomáhají pojivové tkáně organizmu. Jsou to vazy, šlachy, cévní stěny a všechny buňky, které slouží jako kostra a na nichž se drží pracovní buňky.

Pojivové tkáně pohlcují různé nečistoty, aby krevní řečistě zůstalo čisté. Pokud je potřeba, pojivové tkáně přesunou zpět do krve to, co vstřebaly, a tato nečistota se z organizmu vyloučí ledvinami.

Tuková tkáň představuje také speciální „odkalovač“. Protože metabolizmus, který zde probíhá, je slabý, nečistoty a usazeniny se v ní snadno usazují.

Pokud jsou všechny výše uvedené stupně ucpány a pokud člověk konzumuje velké množství potravin s vysokým obsahem škrobů, tuků, které zmíněné orgány nemohou vylučovat, zapíná se stupeň při němž se nánosy vylučují dutými orgány, jež mají vývod ven.

Především je to nosohltan, jehož prostřednictvím se škrobové a tukové a další nánosy vylučují v podobě hlenu. Tím se rovněž vysvětluje neustálé pokašlávání a smrkání. Jestliže přetížíme i tento očistný kanál, zapojují se jiné: Highmorovy lícní dutiny, zvukovody, u žen vagina, někdy mohou hnisat oči.

Nestačí-li ani tyto doplňující mechanizmy, spouštějí se poslední dva stupně, a to plíce a pokožka.

 

I přesto, že jsme si vědomi skutečnosti, že jsme „majiteli“ nepřeberného množství očistných mechanizmů organismu, měli bychom se zamyslet nad tím, zda-li chceme skutečně naše tělo trápit a dostávat ho do stavu, kdy bude donuceno použít jeden obranný mechanizmus po druhém a vyčerpat je všechny do jednoho.

Z jógy známe několik pravidel, kterými bychom se měli řídit. Učí nás, mimo jiné, střídmosti, neubližování si, sebekázně a nastolení vnitřní čistoty.

Očistných jogóvých technik existuje nepřeberné množství jako například: výplach nosu, žaludku a tlustého střeva, očista jazyka, očista celého trávicího traktu. Známe různá dechová cvičení, půst atd.


Organismus si zachovává obdivuhodné možnosti regenerace. Nikdy není pozdě na změnu našeho životního stylu!!! Chcete udělat něco pro sebe a své zdraví? Chtete opět cítit lehkost vašeho těla, cítit  se plni energie? Stačí se jen rozhodnout a můžete změnit svůj život během jedné vteřiny - opravdu stačí jen chtít, pak už to jde samo!